Neapol to jedno z najbardziej znanych włoskich miast. Nic dziwnego, że od lat przyciąga nie tylko turystów, ale też twórców filmowych. W Neapolu powstało wiele filmów, a część z nich jest związana z włoską mafią. Nie brakuje też pozytywnych obrazów, które pokazują piękno tego miasta. Do jakich filmów sceny nagrywano w Neapolu?

Gomorra (2008)

Neapol kojarzy się z mafią, a turyści mają obawy przed wyjazdem do tego miasta. Gomorra na pewno nie przysparza dobrej sławy Neapolowi. Film, na podstawie bestsellerowej książce Roberta Saviano, opowiada o tajemnicach neapolitańskiej mafii. Warto wspomnieć, że na autora wydano wyrok śmierci i co jakiś czas musi zmieniać miejsce zamieszkania. Ogromna popularność ksiażki i filmu sprawiła, że nakręcono również serial o tym samym tytule. Serial był emitowany w latach 2014-2021 i doczekał się pięciu sezonów. Natomiast jedna z postaci – Cirio DiMarzio pojawia się w oddzielnym filmie Nieśmiertelny (2019), który pokazuje jego wcześniejsze losy.

Z Gomorrą najbardziej kojarzy się dzielnica Scampia, czyli przedmieścia Neapolu, w której rozgrywa się większość scen. Modernistyczne budynki w kształcie żagli miały być wyrazem postępu, a stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów Camorry.

Jedz, módl się kochaj (2010)

Neapol na szczęście wzbudza też pozytywne skojarzenia. Wiele osób łączy to miasto z pizzą, która pojawia się w filmie Jedz, módl się, kochaj. Jak już pisałam w poście o jedzeniu, to jedną ze scen nagrywano w słynnej pizzerii Da Michele. To właśnie tam główna bohaterka (grana przez Julię Roberts) zachwyca się pizzą neapolitańską. Scena z filmu rozsławiła jeszcze bardziej popularną pizzerię. A czy warto tam zjeść?Możecie sprawdzić w poprzednim wpisie.

The Hand of God (2021)

Jeden z najbardziej znanych włoskich reżyserów zabiera nas w filmową podróż do miasta, z którego pochodzi. Neapol, lata 80. Rodzinę młodego, kochającego piłkę nożną Fabietto dotyka tragedia rzutująca na jego niepewną, ale obiecującą przyszłość w świecie filmu. Smutne i radosne chwile przeplatają się z przybyciem do Neapolu piłkarskiej legendy Diego Maradony. Warto wspomnieć, że reżyser wymienił piłkarza jako jedną ze swoich inspiracji.

Zaczęło się w Neapolu (1960)

Do Neapolu przybywa adwokat i były żołnierz II wojny światowej, który ma objąć spadek po bracie. Na miejscu okazuje się, że mężczyzna we Włoszech miał drugą żonę. Osierocili oni 10-letniego synka, którym opiekuje się śliczna i pyskata Lucia. Pomiędzy bohaterami rodzi się uczucie, które może być szansą na nowe życie.

Gamoń (1965)

W Neapolu powstało również część scen do francuskiej komedii ze słynnym komikiem Louisem de Funesem. Szacowny obywatel francuski planuje wybrać się na urlop. Niestety jego samochód zostaje rozbity, a sprawca wypadku oddaje mu swoją luksusową limuzynę. W pojeździe znajduje się jednak towar przemytników. Tak zaczyna się wakacyjna przygoda, w której zobaczymy nie tylko mnóstwo gagów, ale też piękne zakątki Włoch i Francji.

Makaroniarze (1985)

Zmęczony amerykańskim tempem życia biznesmen przylatuje do Neapolu. Na miejscu spotyka znajomego sprzed lat, który uczy go, jak być szczęśliwym. Włoska komedia spotkała się z uznaniem wśród krytyków, jak i widzów. Makaroniarze pokazują jednak Neapol od tej pięknej strony, która od lat przyciąga turystów.

Booking.com


Inne filmy, do których część scen nagrywano w Neapolu: Niebezpieczna kobieta (1937), Proces przeciwko miastu (1952), Złoto Neapolu (1954), Podróż do Włoch (1954), Cztery dni w Neapolu (1962), Ręce nad miastem (1963), Wczoraj, dziś i jutro (1963), Małżeństwo po włosku (1964), Operacja Święty January (1966), Duchy po włosku (1968), Dekameron (1971), Avanti! (1972), Camorra (1972), Mechanik (1972), Lucky Luciano (1973), Wielka Stopa i zbiry (1973), Con la rabbia agli occhi (1976), Kontrabanda (1980), Così parlò Bellavista (1984), Utalentowany Pan Ripley (1999), Człowiek w ogniu (2004), Krucjata Bourne’a (2004), Podwodne życie ze Stevem Zissou (2004), Skradzione dzieciństwo (2004), Fortapàsc (2009), Jestem z Neapolu (2013), Neapol spowity tajemnicą (2017), Men in Black: International (2019), Martin Eden (2019), Piranie (2019), 6 Underground (2019) – scena w paryskim teatrze została tak naprawdę nagrana w Teatrze San Carlo w Neapolu, Wszystko zostaje w rodzinie (2020)

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *