Sycylia to wyspa, która z pewnością przyciąga turystów i filmowców. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, urocze miasteczka, zabytkowe teatry, a także groźna Etna. To wszystko sprawia, że tę włoską wyspę chce się odwiedzić. ITAKA z pewnością zabierze Was do najpiękniejszych sycylijskich miejsc. Zanim wyruszycie ją odkrywać, sprawdźcie, które filmy nagrywano na Sycylii.

Ojciec Chrzestny (1972)

Najsłynniejszy filmy, do którego część zdjęć kręcono na Sycylii, to oczywiście Ojciec Chrzestny. Chyba każdy z nas oglądał tę mafijną sagę przynajmniej raz w życiu, więc fabuły nie trzeba przypominać. A gdzie dokładnie kręcono słynne sceny? Zdjęcia do Ojca Chrzestnego powstały w niewielkim miasteczku Savoca położonym 20 km na północ od Taorminy. W czasie wizyty w tej miejscowości warto odwiedzić Bar Vitelli, gdzie filmowy Michael Corleone prosił o rękę ojca swojej ukochanej. Francis Ford Copolla na miejsce kręcenia swojego hitu wybrał też miasteczko Forza d’Agro oraz osiemnastowieczną willę znajdującą się koło Fiumefreddo di Sicilia.

Malena (2000)

Z kolei najbardziej znanym włoskim filmem, do którego zdjęcia powstały na Sycylii jest Malena z piękną Moniką Bellucci. Ta smutna historia pokazuje do czego może doprowadzić zazdrość. Latem 1941 roku do małego sycylijskiego miasteczka przyjeżdża piękna Malena, której mąż walczy na froncie. Wzbudza ona ogromne zainteresowanie mężczyzn. Z tego powodu staje się obiektem złośliwych plotek zawistnych kobiet. Po śmierci męża jej życie zmienia się na gorsze.

Zdjęcia do filmu powstały w Syrakuzach, Messynie, Taorminie i Noto. Najsłynniejsza scena, w której Malena przechadza się w towarzystwie spojrzeń miejscowej ludności, została na kręcona na Piazza Duomo w Syrakuzach.

Wielki Błękit (1988)

Wielki Błękit to opowieść dwóch rywalizujących ze sobą nurkach. Film Luca Bessona był kręcony w wielu miejscach. Nie zabrakło w nim również scen nagranych w sycylijskiej Taorminie. Filmowi nurkowie w trakcie zawodów zatrzymują się w luksusowych hotelu San Domenico Palace przy Piazza San Domenico 5. Z kolei najbardziej charakterystyczne sceny nagrano w hotelu Capotaormina, m.in. gdy Enzo zajada swoje ukochane spaghetti.

Sceny do filmu nagrywano nie tylko w hotelach, również kilka części miasteczka stało się tłem. Zdjęcia kręcono na dworcu kolejowym, na głównej ulicy starego miasta (Corso Umberto I), przy fontannie Piazza Duomo, przy wejściu na Piazza IV Aprile.

Gwiezdne Wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)

III część gwiezdnej sagi może stanowić ogromną niespodziankę na naszej listy. Warto wspomnieć, że żadna scena nie została bezpośrednia nagrana w wybranych lokalizacjach. Jednak zebrane materiały posłuży za tło. Niedługo przed nagrywaniem scen we Włoszech, wybuchała Etna. George Lucas wysłał więc ekipę, aby nagrała odpowiedni materiał. Zdobyte w ten sposób materiały stanowią ważny element tła podczas pojedynku Anakina i Obi-Wana.

365 dni (2020)

Na Sycylii nagrano również sceny do polskiego filmu. Jednak nie wszyscy Polacy są dumni z tego powodu. Mowa o 365 dni, który jako pierwszy polski obraz w historii został nominowany do Złotych Malin. Zdania na temat kontrowersyjnego filmu są podzielone. Jednak nie da się ukryć, że nie brakuje w nim zapierających dech w piersiach widoków. Sceny do filmu nagrywano, m.in. w Katanii.

Pozostałe filmy kręcone na Sycylii: Sycylijczyk (1987), Cinema Paradiso (1988), Johnny Wykałaczka (1991), Jej wysokość Afrodyta (1995), Il Postino (1995), Ocean’s Twelve: Dogrywka (2004), Baaria (2009), Lato na Sycylii (2016)

Może Cię również zainteresować: