Budapeszt odgrywał pewną rolę w wielu filmach, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Wszystko dlatego, że zastępował on inne miasta. Producenci filmowi coraz częściej doceniają korzyści płynące z kręcenia w stolicy Węgier. Koszty takiego przedsięwzięcia są znacznie niższe, a architektura Budapesztu może pełnić rolę innych miast. Oto filmy kręcone w Budapeszcie, o których nie każdy wie.
Inferno
Inferno to kolejny filmowy hit z Tomem Hanksem na podstawie powieści Dana Browna. Jego akcja rozgrywa się głównie we Florencji oraz Stambule i część zdjęć faktycznie została nakręcona w tych miastach. Jednak większość scen powstało w Budapeszcie, które zastąpiło architekturę Florencji. Muzeum Etnograficzne zastąpiło część Palazzo Vecchio, a w wizjach Landona zagrały aleja Andrássyego oraz Węgierska Opera Państwowa. Węgierskie Muzeum Narodowe zastąpiło część Uniwersytetu Harvarda.
Szklana pułapka 5
W 5 części filmowego klasyka John McClane wyrusza do Rosji. Jednak zdjęcia do filmu nie powstawały w Moskwie. Stolicę Rosji z powodzenie zastąpił Budapeszt. Rolę rosyjskich zabytków pełniło wiele kultowych budynków, m.in. Plac Bohaterów. Inne ważne sceny zostały nakręcone w miejscu, w którym często powstają sceny wyścigów samochodowych, czyli Eötvös utca w 6 dzielnicy.
Szpieg
Architektura Budapesztu doskonale nadaje się do odgrywania różnych miast z czasów II wojny światowej. Klasyczne fasady budowli sprawiają, że w stolicy Węgier dobrze zostaje zachowana estetyka tamtych czasów. Nic więc dziwnego, że twórcy filmowi z wielką chęcią decydują się na nagrywanie filmów, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej, właśnie w Budapeszcie. Jednym z najsłynniejszych jest „Szpieg” – część filmu została nakręcona w Parisi Udvar.
Kraina miodu i krwi
Budapeszt nie tylko świetnie nadaje się do nagrywania filmów, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej, ale też innych konfliktów. W „Krainie miodu i krwi” widzimy Budapeszt jako tło konfliktu w Sarajewie w 1990 roku. Z bardziej znanych miejsc możemy dostrzec w filmie Muzeum Kiscelli, a także mniej popularny Kościół św. Elżbiety na na Placu Rozsák.
Evita
Budapeszt jako Argentyna? Tak to jest możliwe! Zdjęcia do filmu o życiu Evity Peron początkowo rozpoczęły się w Argentynie. Jednak mieszkańcom nie spodobało się, że w głównej roli obsadzono Madonnę. Wówczas zdjęcia przeniesiono do Budapesztu. Okazało się wtedy, że architektura tych miast ma ze sobą wiele wspólnego.
Blade Runner 2049
Jeden z najnowszych filmów sci-fi został nakręcony w Korda Studios przy dużym wsparciu węgierskiego producenta filmowego Origo Studios. Wiele zdjęć powstało w Etyku znajdującym się nieopodal Budapesztu. Nie zabrakło też scen nagranych w stolicy Węgier. Filmowy bohater grany przez Ryana Goslinga wchodzi do „Vintage Casino”, a w rzeczywistości jest to Węgierska Giełda Papierów Wartościowych na placu Szabadság. W filmie wykorzystano też inne, mniej znaczące lokalizacje w Budapeszcie.