Ten wpis już miałam napisać dawno temu, ale zajmowałam się innymi rzeczami i o nim zapominałam. W końcu przyszedł czas, aby go napisać. Skopje nie jest popularne wśród Polaków, a to błąd. Uważam, że jest jednym z najciekawszych miast, w jakich byłam. Do tego zamieszkują je bardzo pomocni i mili ludzie. Przygotowałam więc mały poradnik dotyczący rzeczy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem do Skopje. Być może ktoś z Was się skusi i tam pojedzie.

Jak poruszać się po Skopje?

  • Skopje możemy zwiedzać na piechotę, najważniejsze obiekty znajdują się w centrum miasta, więc nie będą potrzebne żadne środku transportu, aby do nich dojechać. Wyjątek będzie stanowił krzyż milenijny oraz różne obiekty znajdujące się pod Skopje, do nich będziemy musieli dojechać autobusem. W Skopje kupimy bilet autobusowy na dwa przejazdy za 150 denarów (ok. 10 zł). Jeśli poruszamy się autobusem warto pamiętać, że na przystankach raczej nie znajdziemy ich nazw ani rozkładów jazdy, więc wszystko musimy wcześniej sprawdzić w internecie.
  • Po mieście można też poruszać się taksówką, w której za kurs najczęściej zapłacimy 150 denarów lub 2 euro. Jednak z taksówkarzami lepiej uważać, bo lubią naciągać klientów. Dlatego najlepiej cenę kursu przedyskutować, zanim wsiądziemy do taksówki. Najgorzej jest z taksówkarzami koło dworca autobusowego. Od razu zostaniemy zaatakowani przez tłum mężczyzn krzyczących „taxi, taxi”, ale część z nich to będą prywatne samochody, a za przejazd możemy zapłacić o wiele więcej niż za zwykły kurs.

Jak porozumiewać się w Skopje?

  • W Skopje w większości przypadków dogadamy się po angielsku. Chociaż jest dużo osób, które nie znają tego języka lub średnio się nim posługują. Czasem też nasz angielski pozostawia wiele do życzenia. Jednak nie mamy się czym martwić, macedońskie jest trochę podobny do polskiego, więc mieszanką polsko-angielsko-macedońską na pewno dojdziemy do porozumienia. Mi osobiście zdarzało się używać polskich słówek, gdy już nie wiedziałam co powiedzieć i czasem Macedończycy szybciej wiedzieli o co mi chodzi niż jak mówiłam po angielsku.
  • Macedończycy są bardzo życzliwi i pomocni, więc nie bójmy się ich pytać, gdy czegoś nie wiemy. Jeśli nie będą potrafili nam pomóc, bardzo prawdopodobne, że zadzwonią do kogoś, kto im podpowie, co mają nam powiedzieć.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Macedonia słynie przede wszystkim z wina. Jednak musimy pamiętać, że w sklepie alkohol kupimy tylko do godziny 19. Powinny to mieć na uwadze osoby, które chcą przywieźć wino do Polski na pamiątkę lub w prezencie.
  • Niektórzy mogą mieć ważne sprawy do załatwienia. Warto więc wiedzieć, że banki są czynne z reguły w godzinach 8-18, a w soboty 8-12, niektóre placówki nawet krócej. Placówki pocztowe są otwarte tylko w tygodniu w godzinach 8-18. Warto też mieć na uwadze, że może być problem ze znalezieniem Western Union otwartego w godzinach późno południowych, a w sobotę wiele placówek ma nałoży limit kwoty, jaką może wypłacić.

 

Przeczytaj również:

Wakacyjny wyjazd pełen niespodzianek

Jak postępują w ambasadzie RP w Skopje z obywatelami w trudnej sytuacji?

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *