Apulia, czyli region położony na obcasie włoskiego buta, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Odwiedzających najczęściej przyciąga malownicze wybrzeże, m.in. Monopoli, czy słynna plaża Lama Monachile w Polignano a Mare. Jednak nadmorskie krajobrazy to niejedyne atrakcje Apulii. Z dala od morza znajduje się również kilka ciekawych miejsc. Oto najpiękniejsze miasteczka poza wybrzeżem, które warto zwiedzić w czasie pobytu w Apulii:
- Alberobello – bajkowa wioska z domkami Trulli
- Lecce – barokowa perełka Apulii
- Gravina in Puglia – miasteczko z widowiskowym mostem
- Locorotondo – zakręcone białe miasteczko
- Ginosa – nieodkryta perła Apulii
- Ostuni – malownicze białe miasto
- Grottaglie – kolorowe miasto ceramiki
- Nardo – barokowy klejnot Apulii
- Casamassima – urokliwe Paese Azzurro
- Cisternino – ukryty klejnot Doliny Tria
- Massafra – miasto położone nad wąwozem
- Castel del Monte – ośmiokątny zamek na wzgórzu
Alberobello – bajkowa wioska z domkami Trulli
Najważniejsze atrakcje: dzielnica Trulli (Rione Monti), muzeum Trulli (Trullo Sorvano), Kościół św. Antoniego (świątynia zbudowana w stylu Trulli), Bazylika św. Kosmy i Damiana.
Najpopularniejszym miasteczkiem Apulii, położonym poza wybrzeżem, jest oczywiście Alberobello. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych włoskich atrakcji, a w czasie jego zwiedzania można się poczuć jak w bajce o smerfach. Wszystko to za sprawą nietypowych domków z białego kamienia z charakterystycznymi stożkowatymi dachami. Nietypowa wioska największe wrażenie robi, gdy spogląda się na nią z punktu widokowego znajdującego się przy Piazza Plebiscito. W trakcie zwiedzania Alberobello warto zajrzeć do Muzeum Trulli znajdującego się w jednym z charakterystycznych budynków. Poznacie w nim historię powstania domków, ich konstrukcję oraz sposób życia mieszkańców, którzy od wieków zamieszkują te nietypowe budowle. Warto również pamiętać, że słynne domki Trulli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Możecie również zajrzeć do wpisu w całości poświęconemu Alberobello sprzed kilku lat: Słynne domki Trulli w Alberobello (apulijska wioska Smerfów)
Lecce – barokowa perełka Puglii
Najważniejsze atrakcje: Bazylika Świętego Krzyża, Piazza del Duomo, Katedra w Lecce, Amfiteatr Rzymski, Piazza Sant’Oronzo, Porta Napoli, Palazzo dei Celestini, Cortili Aperti.
Lecce bywa nazywane „Florencją Południa” lub „miastem 100 kościołów”. To właśnie tutaj można zobaczyć najważniejsze zabytki Apulii. Piąte co do wielkości miasto regionu zachwyca swoją architekturą barokową i bogatą historią. Głównym punktem Lecce jest Piazza del Duomo, gdzie znajduje się imponująca barokowa Katedra poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny oraz wiele innych historycznych budowli. Kolejnym ważnym punktem jest Piazza Sant’Oronzo, gdzie znajdują się pozostałości po rzymskim teatrze pochodzące z I w. p.n.e. Wokół placu można również podziwiać kilka zabytkowych budowli takich, jak kościół Santa Maria delle Grazie, Palazzo dei Tribunali, i Palazzo di Citta. Warto również wspomnieć, że Lecce to miasto kultury – można tu znaleźć liczne teatry, galerie sztuki i festiwale, które przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się majowe Cortili Aperti – wydarzenie, podczas którego można podziwiać na co dzień niedostępne zabytkowe dziedzińce.
Gravina in Puglia – miasteczko z widowiskowym mostem
Najważniejsze atrakcje: Ponte Acquedotto, Chiesa Rupestri di San Michele delle Grotte, Parco Archeologico di Botromagno, groty, Katedra Santa Maria Asunta, Chiesa Santa Maria del Suffragio.
Gravina in Puglia to kolejna ukryta perełka Apulii położona na skraju wąwozu. To miejsce mało turystyczne, ponieważ niewiele osób wie o jego istnieniu. Największą atrakcją Graviny, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest most Ponte Acquedotto. Ma on 90 metrów długości i pozwala na dotarcie do pozostałości jaskiń wykutych w skale na przeciwległym wzgórzu Botromagno. Kamienny most, wąwóz i groty to atrakcje, które zapewniają niezwykłe wrażenia. Jednak warto również wybrać się na spacer po starym mieście, gdzie znajduje się kilka zabytkowych budynków, np. Katedra Santa Maria Asunta oraz kościół Santa Maria del Suffragio. Ważnym punktem starówki jest także znajdujący się za katedrą taras widokowy, z którego można podziwiać drugą stronę wąwozu.
Locorotondo – zakręcone białe miasteczko
Najważniejsze atrakcje: centro storico, które tworzy labirynt wąskich, białych uliczek, Chiesa Madre San Giorgio, Villa Comunale (park miejski z niesamowitymi widokami), Piazza Vittorio Emanuele II, Palazzo Morelli.
Na liście najpiękniejszych miasteczek Apulii z pewnością znajdzie się Locorotondo. Malownicza biała miejscowość położona jest na wzgórzu w sercu Doliny Itria, a spacer po niej to prawdziwa przygoda. Wszystko dlatego, że charakterystyczną cechą Locorotondo jest labirynt wąskich, białych uliczek, w których bardzo łatwo się zgubić. Miasteczko jest bardzo zadbane i wiele zaułków zostało pięknie udekorowanych. Dlatego błądzenie po jego uliczkach wiele osób może zachwycić. Jeżeli jednak błądzenie już Wam się znudzi, to najprościej opuścić starówkę. Przed odjazdem warto się jeszcze wybrać na spacer do Villa Comunale, czyli parku miejskiego, z którego można podziwiać przepiękne widoki. Locorotondo bywa nazywane „białą perłą Apulii” lub „balkonem Doliny Itria”.
Ginosa – nieodkryta perła Apulii
Najważniejsze atrakcje: centro storico, Chiesa Matrice di San Giovanni Battista, Piazza Orologio, Il Castello Normanno di Ginosa, Rione di Rivolta.
Ginosa to nieznana, ale zapadająca w pamięć miejscowość. Niewielkie miasteczko jest otoczone niezwykłym wąwozem, wzdłuż którego znajdują się ruiny wykutych w skale osad. Najlepszym miejscem do zwiedzania jest wschodnia część miasta, czyli Rione di Rivolta. Warto wspomnieć, że skalne wioski były zamieszkiwane aż do XX wieku. Kolejną atrakcją turystyczną Ginosy jest Castello Normanno di Ginosa znajdujący się na krańcu historycznego centrum. Takie położenie sprawia, że można z niego podziwiać wąwóz, jak i pozostałości skalnych osad. W nowszej części miasta na największą uwagę zasługuje Piazza Orologio, którego nazwa pochodzi od znajdującej się na nim charakterystycznej Wieży Zegarowej.
Ostuni – malownicze białe miasto
Najważniejsze atrakcje: białe stare miasto, Katedra Wniebowzięcia Marii Panny, Kościół św. Franciszka, Piazza della Liberta, fragmenty średniowiecznych murów miejskich, Arco Scoppa.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc w Apulii, jest Ostuni nazywane „Białym Miastem”. To również miejscowość położona na wzgórzu, która zachwyca wąskimi, malowniczymi uliczkami, a także pięknymi widokami. Warto wspomnieć, że wszystkie budynki znajdujące się na starówce są białe, co daje niesamowite wrażenie. W Ostuni nie brakuje też zabytków, a najważniejsze z nich to Katedra oraz malowniczy zamek z XII wieku. Głównym punktem miasta jest Piazza della Liberta, na której znajduje się kolumna patrona miasta, świętego Oronzo. Warto również wspomnieć, że Ostuni jest miastem, które królowa Bona dostała w posagu od swojej matki. To właśnie jej zawdzięcza swój rozwój, a także mury obronne.
Grottaglie – kolorowe miasto ceramiki
Najważniejsze atrakcje: Quartiere delle Ceramiche, Muzeum Ceramiki, Chiesa Madre, Castello Episcopio, Torre dell’Orologio.
Grottaglie to ukryty klejnot na mapie Apulii. Miasto zachwyca wąskimi, malowniczymi uliczkami, ale nie one są główną zaletą. Największą atrakcją Grottaglie jest ceramika. Miejscowość znana jest ze swojego dziedzictwa ceramicznego, które ma korzenie sięgające starożytności. Warto też wspomnieć, że jest jedną ze światowych stolic ceramiki użytkowej i artystycznej. W trakcie spaceru po uliczkach starówki można zobaczyć dzieła sztuki ceramicznej, a także pracownie artystów. Sercem Grottaglie jest oczywiście Quartiere delle Ceramiche to właśnie w tej części można podziwiać najwięcej lokalnych wyrobów, a także kupić coś na pamiątkę. W mieście znajdują się również XV-wieczny Zamek Episkopalny czy barokowe kościoły, które zachwycają swoją architekturą i bogatym wnętrzem.
Nardo – barokowy klejnot Apulii
Najważniejsze atrakcje: Piazza Salandra, Katedra Santa Maria Assunta, Fontana Sedile, Castello Aragonese, Castello degli Acquaviva.
Kolejnym ciekawym miejscem Apulii jest Nardo. Położone na południowym krańcu Półwyspu Salentyńskiego miasto zachwyca bogactwem dziedzictwa kulturowego i wspaniałą architekturą barokową. Najciekawszym miejscem w Nardo jest Piazza Salandra otoczona najważniejszymi zabytkami. Na uwagę turystów zasługuje również Castello degli Acquaviva, czyli imponująca forteca będąca świadectwem bogatej historii miasta.
Casamassima – urokliwe Paese Azzurro
Najważniejsze atrakcje: Paese Azzurro (stare miasto z niebieskimi uliczkami), Chiesa Matrice di Santa Croce, Torre Normanna, Monastero di Santa Chiara, Piazza del Popolo.
Casamassima to kolejne urocze apulijskie miasteczko. Położone jest zaledwie 20 kilometrów od stolicy regionu, Bari. Najbardziej charakterystyczną częścią Casamassimy jest Paese Azzurro, czyli historyczne centrum utrzymane w różnych kolorach błękitu. Dlaczego miasteczko jest niebieskie skoro większość miejscowości w Apulii jest biała? Zgodnie z legendą jeden z arystokratów, w czasie zarazy, poświęcił miasteczko Maryi, z którą kojarzony jest błękit z prośbą o oszczędzenie mieszkańców przed śmiercionośną chorobą. Według innej teorii miejscowe kobiety dodawały do prania specjalny proszek, a następnie wody używały do czyszczenia ścian, które w efekcie stały się błękitne.
Cisternino – ukryty klejnot Doliny Itria
Najważniejsze atrakcje: centro storico, Chiesa Madre di San Nicola, Torre Grande, Piazza Vittorio Emanuele, Chiesa di San Cataldo, Santuario della Madonna d’Ibernia.
Cisternino to jedno z miejsc, które zostało umieszczone przez stowarzyszenie I Borghi più belli d’Italia, na liście najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Najważniejsze cechy tej miejscowości to bielone domki, malownicze wąskie uliczki oraz zabytkowe kościoły. Wydawać by się mogło więc, że to kolejna typowa apulijska wioska, ale Cisternino ma w sobie pewien urok. Uliczki i lokale często są ciekawie ozdobione, więc ich zwiedzanie wprowadza w niecodzienny nastrój. I chociaż w Cisternino nie ma zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć, to spacer po tym mieście jest ogromną atrakcją.
Massafra – miasto położone nad wąwozem
Najważniejsze atrakcje: centro storico, Santuario della Madonna della Scala, Gravina di San Marco, Castello di Massafra, Piazza Garibaldi, Villaggio Rupestre di Santa Marina.
Massafra to jeszcze jedno z apulijskich miasteczek położonych nad wąwozem. Gravina di San Marco oddziela „starą” część miasta od „nowej”. Obydwie części miasta połączone są trzema mostami, a najpiękniejsze widoki można podziwiać z Ponte Vecchio. Głównym punktem starego miasta jest Piazza Garibaldi. W pobliżu tego placu znajdują się najważniejsze świątynie. Z Piazza Garibaldi łatwo dotrzeć, zabytkowym deptakiem Vicolo Lo Pizzo, do zamku pochodzącego z X wieku. Massafra to jedno z nielicznych miejsc, którego nie mieliśmy na liście rzeczy do zwiedzenia, ale z drogi robiło ogromne wrażenie, więc trudno byłoby je ominąć.
Castel del Monte – ośmiokątny zamek na wzgórzu
Ostatnim punktem w moim przewodniku po atrakcjach Apulii nie jest miejscowość, tylko zamek. Castel del Monte to jedna z najciekawszych tego typu budowli we Włoszech. Zbudowana na wzgórzu forteca to perła architektury średniowiecznej, która zachwyca nietypowym kształtem. Jest to regularny ośmiokąt o doskonałych proporcjach, który został zbudowany na rozkaz cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Zamek nie ma elementów obronnych takich, jak fosy czy mosty zwodzone. Jego przeznaczenie pozostaje zagadką, ale przypuszczać można, że pełnił głównie funkcje reprezentacyjne. Budowla zachowała się w doskonałej formie, więc naprawdę warto zobaczyć zamek podczas pobytu w Apulii.
Sprawdź również: Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bari?