Wakacje się skończyły, pogoda też już jakaś ponura – ostatnio zrobiło wyjątkowo zimno i deszczowo. Jednak astronomiczne lato jeszcze trwa, a wrzesień potrafi zaskoczyć, więc możemy się doczekać jeszcze ciepłych dni. Dlatego to świetny moment, aby wybrać się nad polskie morze. We wrześniu pogoda często jest taka sama, czasami nawet lepsza niż w wakacje, a na pewno bardziej stabilniejsza. Kolejnymi zaletami takiego wyjazdu są brak tłumów i niższe ceny. Może się wydawać, że we wrześniu można się zanudzić nad polskim morzem, ale wiele atrakcji jest czynna do października, a jodu warto się nawdychać o każdej porze roku. Poniżej lista mniejszych miast, które idealnie nadają się na krótki wyjazd.
1. Hel
Hel to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Na końcu cypla – tam gdzie kończy się ląd, a zaczyna morze, znajdziemy kamienny obelisk symbolizujący początek Rzeczpospolitej. Już sam fakt pobytu w takim miejscu jest niezwykły i skłania do wizyty na Helu. Jednak nie jest to jedyna atrakcja tego miejsca. Znajdziemy tam kilka muzeów, które warto odwiedzić. Godne uwagi są też Dom Morświna, Latarnia czy Port, a także słynne Fokarium. Wszystkie te miejsca są dostępne dla turystów we wrześniu.
2. Jastarnia
Kolejne miasto na Półwyspie Helskim, które warto odwiedzić. Rozwój Jastarnii przypada na XX wiek, wcześniej była to wioska zamieszkiwana przez rybaków. W Jastarni nadal silne są tradycje kaszubskie i nazwy ulic zobaczymy w dwóch językach: polskim oraz regionalnym. W miejscowości zobaczymy najniższą polską latarnię, niestety będziemy mogli ją podziwiać tylko z zewnątrz. Inne warte uwagi zabytki to skansen fortyfikacji, Chata Rybacka, Muzeum pod Strzechą, a także zabytkowe domy oraz schrony bojowe.
3. Ustka
Ustka to urocza nadmorska miejscowość od początku związana z rybołówstwem. Turystom mogą się spodobać uliczki i domki w starej części miasta. W trakcie spaceru po Ustce można zobaczyć wiele zabytków oraz miejsc pamięci. Oczywiście największą atrakcją miasta jest morze, plaża oraz falochron, na którym pomnik syrenki przynoszącej szczęście. Kolejną atrakcją jest uzdrowisko, w którym leczy się wiele chorób. To wszystko sprawia, że Ustkę można odwiedzać o każdej porze roku.
4. Łeba
Największa atrakcja Łeby to ruchome wydmy, które stanowią największy pas w Europie. Są one unikatowych zjawiskiem i zachwycają się nimi nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy. Wydmy to niewątpliwie największa atrakcja Łeby, ale nie jedyna. Zobaczymy tam też zabytkowy kościół , stare domki rybackie, Piernikowy Dom do Góry Nogami, a także parki rozrywki.
5. Międzyzdroje
Międzyzdroje są szczególnie popularne w lipcu, gdyż właśnie wtedy odbywa się Europejski Festiwal Gwiazd. Jednak nawet w innych miesiącach można tam poczuć gwiazdorski klimat. W mieście znajdziemy Promenadę Gwiazd wzorowaną na hollywoodzkim bulwarze, gabinet figur woskowych oraz kino „Eva”. I chociaż Międzyzdroje głównie kojarzą się nam z gwiazdami, to jednak jest tam więcej atrakcji. Warto wybrać się na molo, które jest również przystanią morską oraz na punkty widokowe.
6. Dziwnów
Dziwnów to głównie miejscowość wypoczynkowa, która ma do zaoferowania różne atrakcje. Jeśli tylko pogoda dopisze warto wybrać się na spacer po promenadzie, falochronie, nad jeziorem lub po Bałtyckim Parku Edukacyjnym. W Dziwnowie znajduje się również Aleja Gwiazd Sportu objęta patronatem polskiego Komitetu Olimpijskiego. Co roku w czasie Festiwalu Gwiazd Sportu polscy sportowcy odsłaniają mosiężne repliki swoich najcenniejszych medali. Kolejne atrakcje miejscowości to Park Miniatur i Kolejek, Most Zwodzony, który łączy wyspę Wolin ze stałym lądem, fontanna parkowa oraz tablica pamiątkowa.
7. Krynica Morska
Cały lądowy obszar Krynicy Morskiej leży na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Główną atrakcją miasta, poza morzem, jest lunapark, który jest czynny do końca września. Jest w nim mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Krynicy Morskiej znajduje się również latarnia oraz Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej. W mieście jest też jedyna w Polsce ulica, która swą nazwę zawdzięcza programowi telewizyjnemu, ulica Teleexpresu.
Muszę w końcu wybrać się do Łeby, od jakiegoś czasu planuję, ale jakoś dotrzeć tam nie mogę 😀 W tym roku pora to zmienić 🙂