Berlin, stolica naszych zachodnich sąsiadów, jest miastem często odwiedzanym przez turystów. Sama jednak bym się tam szybko nie wybrała, gdyby nie fakt, że z Berlina miałam wylot w czasie mojej zeszłorocznej podróży do Włoch. Skoro jednak już znalazłam się w tym mieście i miałam trochę czasu, postawiłam się na mały spacer, zamiast tracić czas na lotnisku. Dzięki temu przekonałam się, że Berlin jest ciekawym miejscem, które warto odwiedzić i spędzić w nim trochę więcej czasu. Na pewno więc jeszcze kiedyś się tam wybiorę. Na razie jednak przygotowałam listę miejsc, które warto zobaczyć w czasie kilkugodzinnego pobytu w Berlinie.

Brama Brandenburska

To chyba jeden z najbardziej znanych berlińskich zabytków. Dlatego nie można jej przegapić, tym bardziej, że położona jest w pobliżu historycznego centrum miasta! To jedyna z 18 bram, która przetrwała do czasów współczesnych. Jej dzieje nieodłącznie łączą się z historią Berlina. Wielokrotnie uznawana była za symbol dostosowany do okoliczności: w czasach pruskich – pokoju i potęgi królestwa, pod rządami nazistów – symbol partii, w czasach Muru Berlińskiego – symbol podziału, a po jego zburzeniu – Zjednoczonych Niemiec. Obecnie przy niej odbywają się największe uroczystości w kraju, a większość turystów robi sobie przy niej zdjęcie na pamiątkę.

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska

Kolumna Zwycięstwa i okoliczne pomniki

Kolumna Zwycięstwa to pomnik, który wywarł na mnie największe wrażenie w czasie mojego krótkiego spaceru po Berlinie. Złoty posąg na kolumnie pośrodku ronda w centralny punkcie parku Tiergarden to, coś na co z pewnością, czego z pewnością nie da się przegapić. Jeśli mamy więcej czasu to warto zwiedzić cały park, który kryje wiele niespodzianek. Natomiast Ci, którzy są tylko przelotem w Berlinie (podobnie jak ja) powinni chociaż obejrzeć też pomniki w sąsiedztwie kolumny zwycięstwa.

Kolumna Zwycięstwa

Kolumna Zwycięstwa

Pomnik Żołnierzy Radzieckich

W ogromnym Parku Tiergarden znajduje się też inny godny uwagi pomnik.  Oddalony ok. 200 metrów od Bramy Brandenburskiej Pomnik Żołnierzy Radzieckich z pewnością wywrze ogromne wrażenie na oglądających. Został on wzniesiony w 1945 roku na cześć poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie bitwy o Berlin. Pomnik zbudowany jest w kształcie półkolistego portyku, a za nim znajdują się groby około 2 500 żołnierzy.

Pomnik Żołnierzy Radzieckich

Pomnik Żołnierzy Radzieckich

Pomnik Sinti i Roma

Kolejne miejsce pamięci w Berlinie to Pomnik Sinti i Roma. Nie robi on takiego wrażenie jak inne monumenty, ale z pewnością zapadnie w pamięć. Ma on formę oczka wodnego, w którego lustrze odbija się kamienna stela z codziennie zmienianym kwiatem. Pomnik powstał na cześć pomordowanych Sinti i Romów, o który te narodowości walczyli dziesiątki lat. Monument mieści się pomiędzy Gmachem Parlamentu Trzeciej Rzeszy a Bramą Brandenburską, więc z pewnością na niego trafimy.

Pomnik Sinti i Roma

Pomnik Sinti i Roma

Pomnik Sinti i Roma

Gmach Parlamentu Trzeciej Rzeszy

Gmach Parlamentu Trzeciej Rzeszy (Reichstag) to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Jeśli mamy więcej czasu, to koniecznie trzeba zajrzeć do środku. Jednak trzeba przygotować się na stanie w kolejce. To jedyne miejsce, przy którym zobaczyłam tłumy w czasie mojego spaceru. Jednak z zewnątrz budynek jest równie interesujący i warto się przy nim zatrzymać przynajmniej na chwilę. W końcu to jedna z najpiękniejszych i najokazalszych budowli w historycznej części Berlina.

Gmach Parlamentu Trzeciej Rzeszy

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów robi ogromne wrażenie od pierwszego wejrzenia. To jeden z największych kompleksów muzealnych świata, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1999 roku. W tym ogromnym kompleksie znajduje się kilka muzeów, a na ich zwiedzanie warto poświęcić przynajmniej cały dzień. Dlatego ja miałam okazję zobaczyć tylko część obiektu zewnątrz, ale zrobił bardzo mi się spodobał. Z pewnością jeszcze wrócę do Berlina chociaż po to, aby zwiedzić Wyspę Muzeów.

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów

Katedra Berlińska

Naprzeciwko Wyspy Muzeów mieści się Katedra Berlińska. Ta protestancka świątynia została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W czasie wojny katedra została uszkodzona, a jej odbudowę rozpoczęto w 1975 roku. Świątynia stała się inspiracją dla wielu architektów na całym świecie i to właśnie w niej odbywają się na bożeństwa z okazji świąt państwowych lub ważnych momentach dla narodu niemieckiego.

Katedra

Katedra

Katedra św. Jadwigi

Katedra św. Jadwigi jest najważniejszą świątynią katolicką w Berlinie. Dlatego warto ją zobaczyć w czasie krótkiego spaceru. Świątynia została zbudowana w stylu klasycystycznym w latach 1747–1773. W czasie wojny uległa zniszczeniu, a następnie odbudowano ją w latach 1952–1963. Świątynia znajduje się na Bebeplatz,  który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych placów w Berlinie.

Katedra św. Hedwigi

Uniwersytet Humboldtów

Na bebeplatz znajduje się również biblioteka Uniwersytetu Humboldtów, a po przeciwnej stronie główny budynek tej najstarszej uczelni w Berlinie. Obydwie budowle mają bardzo ciekawą architekturę i z pewnością zasługują na uwagę.

Uniwersytet Humboltów

Uniwersytet Humboltów

Uniwersytet Humboltów

Uniwersytet Humboltów

Pomnik Albrechta von Graefe

Jeden z mniej oczywistych, ale wartych uwagi obiektów to pomnik Albrechta von Graefe. Ten niemiecki okulista w dużej mierze przyczynił się do rozwoju okulistyki. W uznaniu zasług i dokonań został umieszczony w galerii sław i pionierów okulistów amerykańskiego ASCRS. Tak naprawdę nigdy wcześniej nie słyszałam o Albrechcie von Graefe, ale jego pomnik przykuł moją uwagę. Dzięki temu mogłam poznać nową wybitną postać – jak widać podróże naprawdę kształcą.

Pomnik Alberta von Grafe

Może Cię również zainteresować: