Małopolska to nie tylko przepiękny Kraków, czy majestatyczne Tatry. W tym województwie jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jesień to doskonała pora na wycieczkę w góry, ponieważ wyglądają wtedy wyjątkowo urokliwie. Przedstawiam Wam listę ciekawych małopolskich miejscowości.

1. Krynica-Zdrój

Krynica Zdrój - pijalniaDo odwiedzenia Krynicy raczej nikogo nie trzeba namawiać. Położona w Beskidzie Sądeckim bywa nazywana „Perłą Polskich Uzdrowisk”. Krynica sławę zawdzięcza licznym wodom leczniczym, sanatoriom oraz pijalniom. Jednak to ukochane miasto Jana Kiepury kusi turystów różnymi atrakcjami, wśród których każdy odnajdzie coś dla siebie. Są dwie kolejki: najdłuższa w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką oraz linowa na Górę Parkową. Znajdziemy tam też mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc, m.in. Muzeum Nikifora, park miniatur architektury drewnianej, czy fontannę multimedialną. Krynica to również doskonałe miejsce na rozpoczęcie górskich wycieczek. Na stokach Jaworzyny Krynickiej znajdziemy Kamień Diabelski. Według legendy diabeł niósł go z samych Tatr, żeby zniszczyć cudowne źródełko. Jednak pianie koguta przestraszyło diabła i upuścił po drodze kamień, który leży tam do dziś.

2. Szczawnica/Krościenko

Szczawnica_Palenica

W latach 1973-1982 istniało miasto Szczawnica-Krościenko, które następnie zostało podzielone na dwie miejscowości – miasto Szczawnicę i wieś Krościenko nad Dunajcem. Jednak w czasie pobytu w jednej z nich warto odwiedzić również drugą. Szczawnica to przygraniczne miasto uzdrowiskowe, które większą część zajmują lasy, więc miejsc na spacery nam nie zabraknie. W centrum miasta znajdziemy kolej linowo-krzesełkową na Palenicę, a największą atrakcją w tej okolicy jest spływ przełomem Dunajca. Zarówno w Szczawnicy, jak i w pobliskim Krościenku zaczyna się kilka szlaków turystycznych, m.in. na Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych.

3. Jaworki

Wąwóz Homole Jaworki

 

W pobliżu Szczawnicy znajduje się wieś Jaworki, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Miejscowość jest znakomicie położona na styku dwóch pasm górskich – Radziejowej i Małych Pienin, a w dodatku zbiegają się w niej cztery duże potoki, które rzeźbią malownicze doliny. To wszystko sprawia, że Jaworki przyciągają doskonałymi walorami przyrodniczymi. Najsłynniejsza to Wąwóz Homole, który wspomniany został nawet w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Kolejny atrakcja to Rezerwat Biała Woda, czyli najładniejszy wąwóz Pienin. W Jaworkach ma też początek kilka szlaków górskich, np. na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką.

4. Sromowce Niżne

Sromowce Niżne - Trzy Korony, Czerwnony Klasztor

Sromowce Niżne to wieś położona w dolinie Dunajca. W miejscowości znajduje się drewniany kościół, leżący na Szlaku Architektury Drewniej. Jednak największą atrakcją miejscowości są liczne szlaki i trasy spacerowe. Głównym jest ten prowadzący na Trzy Korony, którym możemy dotrzeć aż do Krościenka. Ze Sromowiec Niżnych dotrzemy też na Zamkową Górę, a tam zobaczymy grotę św. Kingi. W 2006 roku w miejscowości zbudowano kładkę na Dunajcu, która prowadzi do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

5. Poręba Wielka

Poręba Wielka

Poręba Wielka to wieś letniskowa położona w Gorcach w dolinie potoku Porębianka oraz jego dopływu Koninka. Miejscowość słynie głównie ze swych walorów wypoczynkowych i uzdrowiskowych, ale jest to też idealny punkt wypadowy w Gorce. W Porębie Wielkiej ma swój początek kilka szlaków, m.in. prowadzących na Turbacz, Suhorę i Obidowiec. W miejscowości znajduje się również siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego. Ponadto znajdziemy tam Muzeum Biograficzne Władysława Orkana, najwyżej położone w Polsce obserwatorium astronomiczne oraz park podworski Wodzickich z wiekowymi drzewami.

6. Zawoja

Zawoja

Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, która leży przy granicy ze Słowacją. Jednak to nie jest jedyna atrakcja tego miejsca. Miejscowość jest malowniczo położona u stóp Babiej Góry w dolinie Skawicy, więc stanowi doskonały punkt wypadowy na górskie szczyty. W miejscowości ma swój początek kilka szlaków, m.in. na Babią Górę. Na terenie gminy Zawoja mieści się też siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego, Skansen, multimedialne muzeum górskie oraz Klasztor Karmelitów.

7. Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - Karczma Rzym

Sucha Beskidzka to miasto położone na skraju Beskidu Makowskiego i Małego. Na jego terenie zajdziemy wiele atrakcji. Miłośnicy aktywnej turystyki znajdą tam ścieżkę przyrodniczo-leśną, kilka tras rowerowych oraz szlaków turystycznych, np. przez Magurkę do Zawoi. W Suchej Beskidzkiej znajduje się też kilka wartych uwagi budynków sakralnych, a także mogiła konfederatów barskich. W mieście jest dużo zabytków, m.in. manierystyczny zamek suski, który bywa nazywany „Małym Wawelem”, park krajobrazowy, czy neogotycka oranżeria. W Suchej Beskidzkiej znajdziemy też znaną z „Pana Twardowskiego” karczmę Rzym, a w niej możemy zjeść smakołyki nawiązujące do legendy.

8. Ciężkowice

Ciężkowice, Skamieniałe Miasto

Ciężkowice według legendy zostały założone przez Cieszka – stryja Mieszka I. Obecnie miasto ma charakter rolniczo-turystyczne, a na jego terenie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz kilka zabytkowych budynków. Jednak największą atrakcją miejscowości jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. Na tym terenie ochroną objęte są malownicze skałki zbudowane z piaskowca nazywanego ciężkowickim. Mają one nietypowe kształty, np. miasta z ratuszem, warowni, czy czarownicy. Nieco dalej od Skamieniałego Miasta znajduje się kolejna atrakcja, czyli Wąwóz Czarownic, który jest unikatowym obiektem w polskich Karpatach.

9. Rożnów

Zapora w Rożnowie

Rożnów to położona na prawym brzegu Jeziora Rożnowskiego miejscowość wypoczynkowa. Na tym terenie największą atrakcją nie są górskie szlaki, a woda, ale plażowanie umilą nam piękne widoki, bowiem jezioro otacza górzysty teren porośnięty lasami. W czasie wypoczynku nad wodą warto też wybrać się nad Zaporę na Dunajcu. Jednak miłośnicy wspinaczek również znajdą coś dla siebie, a będą to skałki znajdujące się na terenie prywatnym, ale można się na wspinać pod warunkiem kulturalnego zachowania. W miejscowości znajdziemy też ciekawe budynki, czyli klasycystyczny dwór, ruiny dwóch zamków, w tym jednego należącego do samego Zawiszy Czarnego oraz pozostałości po warowni.

10. Wysowa-Zdrój

Wysowa Zdrój

Ta uzdrowiskowa wieś stanowi największą bazę turystyczną w zachodnich partiach Beskidu Niskiego. Wysowa znana jest z leczniczych wód mineralnych, które znajdziemy w Parku Zdrojowych oraz miejscowej rozlewni. Położenie miejscowości w najwyższej części Beskidu Niskiego sprawia, że jest to doskonała baza górskich wypadów. Znajdziemy tam kilka szlaków górskich, m.in. na Lackową lub do Przełęczy Wysowskiej, z której możemy dostać się na Słowację.  W miejscowości znajduje się też cerkiew prawosławna oraz austriacki cmentarz wojenny położony na górze Wysota.

Może Cię również zainteresować:

3 komentarze

  1. Wspaniała top lista w kazdej polecanej miejscowosci jest duo atrakcji i piękne widoki czyste powitrze a teraz na jesien piękne pejaze polecam jeszcze paltformę widokowa na Woli kroguleckiej iruiny zamków ,których duzo jest w małopolsce

  2. Piękna jest Ziemia Sądecka i piękny nad nią błękit, zwłaszcza będąc na platformie widokowej w Woli Kroguleckiej. Super, że jest taki ciekawy artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *