Obóz otaku – pomysł na wakacje dla fanów manga i anime

Ile tematów dziecięcych hobby, tyle tematów letnich obozów. Organizatorzy kolonii nie próżnują i co roku przygotowują mnóstwo nowości, zgodnie ze zmieniającymi się trendami na rynku i zainteresowaniami uczniów. Od kilku lat tryumfy święci obóz otaku. Co to za wyjazd?

Otaku to nazwa fanów anime i mangi, czyli japońskiej sztuki rysowania komiksów, japońskich filmów animowanych i ogólnie też wszystkiego, co z japońską popkulturą związane. Obóz otaku daje więc możliwość spotkania się fanów tych tematów. Uczestnikami są zazwyczaj dziewczyny, ale chłopcy też czasem się zapisują. Oferta obozu otaku kierowana jest do młodzieży od jedenastu do osiemnastu lat.

Warsztaty otaku

Warsztaty japońskie na obozie otaku prowadzi kadra, która także pasjonuje się anime i mangą, często są to studenci ostatnich lat japonistyki, rysownicy i filmowcy. Młodzież podczas turnusu robi własne filmy anime, tworzy komiksy, uczy się sztuki rysunku i japońskiej kreski, poznaje też podstawy języka japońskiego. Obóz otaku ma niezmiernie bogaty program. Uczestnicy zajmują się tam nie tylko tworzeniem grafik, rysunków czy kadrów do filmów, ale też mają warsztaty z origami, ikebany, historii i geografii Japonii, ale nawet uczą się piec japońskie ciasteczka czy robić sushi. Poznają też legendy Japonii, jej tradycje, kulturę, literaturę i film. Zwyczaje japońskie są naprawdę bardzo ciekawe, więc obóz otaku może być świetną furtką do poznania tak odmiennej od naszej kultury japońskiej.

Obóz otaku (https://www.kogis.pl/rodzaje-obozow/anime-i-manga/) odbywa się w różnych miejscach, jego cena wynosi zwykle około dwóch tysięcy złotych, ale rodzice mogą dostać różnego typu dofinansowania. Wyjazd trwa zwykle około dwunastu dni, zapewniony jest dojazd z organizatorem, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie i opieka. Każdy taki obóz otaku aby był legalny, musi być prowadzony przez podmiot z odpowiednią licencją, a każdy termin musi być zgłoszony do kuratorium i przez nie zatwierdzony. Zwykle na obozie otaku możliwe jest uczestnictwo dzieci niepełnosprawnych, z dietami czy alergiami. Na obóz otaku nie musimy pakować niczego szczególnego – wystarczy standardowy zestaw ubrań i przyborów toaletowych, ręcznik, dwie pary butów, czapka od słońca, strój kąpielowy, krem z filtrem, mały plecak na wycieczki i kieszonkowe. Jeżeli będzie trzeba zabrać coś szczególnego (np. śpiwór, latarkę, karimatę), to organizator opisze ten ekwipunek w ofercie i powiadomi o tym uczestników.

Obozy otaku – to może być dopiero początek

Warto na wakacje wybrać właśnie obóz otaku. Daje on niesamowitą dawkę wiedzy na temat Japonii, jej kultury i tradycji. Można tu się naprawdę wiele dowiedzieć. Fakt, że część obozu otaku to rysowanie i filmy anime, a także cosplay – czyli przebieranie się w stroje o odpowiedniej tematyce – jednak zawsze są też warsztaty edukacyjne, z których młodzież może wynieść bardzo wiele. Często się zdarza, że młodzieżowy obóz otaku staje się zalążkiem przyszłego zawodu, hobby, pasji czy decyzji o wyborze studiów. Jest to rzecz nie do przecenienia.

Drugą niezwykle ważną rzeczą jest to, że wyjeżdżając na obóz otaku, uczestnik z pewnością pozna wiele osób w swoim wieku, które także pasjonują się tym tematem. Wspólne hobby zbliża dzieci, więc łatwo nawiązać relacje, a nawet przyjaźnie. Młodzież często po obozie otaku spotyka się w swoich miastach z innymi uczestnikami wypoczynku letniego i utrzymują ze sobą kontakty, inspirują się nawzajem do rozwijania japońskich pasji. Oczywiście jest to bardzo ważna i cenna rzecz dla każdego z dzieci.

Obóz otaku to dobry wybór na wakacje – nie tylko dla dzieci, które na co dzień się pasjonują Japonią czy anime i mangą, ale też dla tych, które nie miały dotąd styczności z tym tematem. Jest to świetna okazja do poznania nowej dziedziny. Jadąc na obóz nie trzeba mieć żadnej wiedzy ani umiejętności, jest to wyjazd dla każdego. Każdy się tu odnajdzie – w rysunku, w gotowaniu, w poznawaniu języka lub kultury, w tworzeniu filmów albo w zgłębianiu historii Japonii – rozbieżność tematyczna jest tak duża, że obóz otaku jest wyjazdem dobrym dla wszystkich i nikt tu nie będzie się nudził.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*