Czersk – dawna siedziba książąt mazowieckich

Czersk - dawna siedziba książąt mazowieckich

Jesienna pogoda sprawia, że wiele osób się zaszywa w domu lub marzy o wyjazdach w tropiki. Jednak można spędzić ten czas zupełnie inaczej i odkryć ciekawe miejsca w okolicy. Pod koniec października wybrałam się do Czerska – dawnej stolicy południowego Mazowsza i siedzibę książąt mazowieckich. 

Czersk

Czersk - dawna siedziba książąt mazowieckich

Zamek w Czersku 

Największą atrakcją Czerska jest oczywiście zamek – obecnie jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza. Widać go już z daleka i z pewnością od razu robi duże wrażenie. Obecnie świetnie zachowana jest większość murów zamku oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia).

Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku

Warto wejść do środka, ponieważ ceny biletów są niewysokie (ulgowy 5 zł, a normalny 8 zł). Na stronie jest również podana informacja, że mogą się one zmieniać w czasie imprez. Ja odwiedziłam zamek jakieś 40 minut przed zamknięciem, gdy trwały przygotowania do nocy strachów i zapłaciłam 5 zł, a bilet ulgowy od dawna mi nie przysługuje.

Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku

W czasie zwiedzania będziemy mogli nie tylko zobaczyć, jak wygląda wnętrze zamku, ale też podziwiać niesamowite widoki.

Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku

Godziny otwarcia Zamku w Czesku:

styczeń-luty, wtorek-niedziela godz. 9.00-15.00 (poniedziałki nieczynne);
marzec, godz. 9.00-17.00;
kwiecień, godz. 9.00-18.00;
maj-sierpień, godz. 9.00-20.00;
wrzesień, godz. 9.00-18.00;
październik, godz. 9.00-17.00;
listopad-grudzień, godz. 9.00-15.00 (poniedziałki nieczynne).

Jak dojechać do Czerska?

Czersk położony jest około 5 km od Warszawy, więc warto do niego podjechać w czasie wizyty w stolicy. Jego główną wizytówką i największą atrakcją stanowi zamek, który stanowił siedzibę książąt mazowieckich. Do Czerska dojedziemy samochodem, rowerem (wówczas przysługuje nam bilet ulgowy do zamku), a także autobusem z Warszawy. Najprościej będzie wyruszyć z przystanku Metro Wilanowska, skąd odjeżdżają autobusy miejskie oraz dalekobieżne do sąsiadującej z Czerskiem Góry Kalwarii. Bilet do Góry Kalwarii kosztuje 5 zł, a w komunikacji miejskiej 3.40 zł (20-minutowy) lub 7.50 zł (90-minutowy). Następnie należy przesiąść się w autobus do Czerska lub wybrać się na ok. 20-minutowy spacerek. Warto więc przy okazji rozejrzeć się również po Górze Kalwarii.

Czersk Czersk Czersk

Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*