Podróże w lekturach szkolnych

podróże w literaturze

Do tej pory pisałam o filmach kręconych w danym rejonie. Jednak piękne miejsca pojawiają się również w książkach. Co prawda, w tym przypadku ich nie zobaczymy, ale możemy sobie wyobrazić. Podróże w książkach towarzyszą nam od najmłodszych lat, bo pojawiają się w różnych lekturach szkolnych.

“W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz

“W pustyni i w puszczy” to jedna z najbardziej znanych lektur szkolnych. Przygody Stasia i Nel wędrujących po Afryce doczekały się nawet dwóch ekranizacji. Motyw podróży towarzyszy nam cały czas podczas lektury. W powieści znajdziemy mnóstwo opisów dzikiej i zmiennej afrykańskiej przyrody, które działają na wyobraźnię.


Słońce przeszło już na tę stronę Nilu i zniżyło się nad pustynią tonąc w złotych i purpurowych zorzach płonących po zachodniej stronie nieba. Powietrze tak było przesycone różowym blaskiem, że oczy mrużyły się od jego zbytku. Pola przybrały odcień liliowy, a natomiast odlegle wzgórza, odrzynające się twardo na tle zórz miały barwę czystego ametystu. 


“Sonety krymskie” Adam Mickiewicz

“Sonety krymskie” stanowią pierwszy cykl sonetów w literaturze polskiej. Ponadto, w utworach dochodzi do zerwania z tradycyjną dla sonetów tematyką miłosną lub filozoficzną na rzecz opisów rozległych krain. “Sonety krymskie” dotyczą bowiem podróży na Półwysep Krymski jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Chociaż przebija przez nie tęsknota Mickiewicza za ojczyzną, to jednak nie sposób nie docenić malowniczych opisów przyrody.


“Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Natura, Pielgrzym, Podróż
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu.”


“Kordian” Juliusz Słowacki

Motyw podróży jest bardzo często spotykany w literaturze romantycznej. Bohater dramatu Juliusza Słowackiego odwiedził naprawdę wiele miejsc. Kordian przemierza Europę, pojawia się w Londynie, we Włoszech, w Watykanie oraz na górze Mont Blanc.


“James Park w Londynie — wieczór… Kordian siedzi pod drzewem — wokoło łąki zielone — dalej sadzawka ocieniona drzewami, trzody — dokoła parku pałace i dwie wieże Westminsteru”


“Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa

“Nad Niemnem” słynie ze swych licznych i rozbudowanych opisów przyrody. To właśnie one mogły odstraszyć wielu uczniów od lektury. Jednak te bogate opisy potrafią zadziałać na wyobraźnię. Krajobraz w powieści jest wręcz idealny, a przyroda cechuje się siłą, pięknem i nieprzemijalnością.


„Z jednej strony widnokręgu wznosiły się niewielkie wzgórza z ciemniejącymi na nich borkami i gajami; z drugiej wysoki brzeg Niemna, piaszczystą ścianą wyrastający z zieloności ziemi, a koroną ciemnego boru oderznięty od błękitnego nieba, ogromnym półkolem obejmował równinę rozległą i gładką, z której gdzieniegdzie tylko wyrastały dzikie, pękate grusze, stare, krzywe wierzby i samotne, słupiaste topole.”


“Lalka” Bolesław Prus

“Lalka” to chyba jedna z najpiękniejszych oraz najsmutniejszych lektur szkolnych. Powstała w oświeceniu, w którym zaczął się rozwój kolei, więc podróże jej bohaterów są bardzo częste. Zwiedzają oni różne zakątki Europy: Łęcki błyszczał na różnych zagranicznych dworach dopóki nie popadł w długi, Starski odwiedzał kasyna w Monako, Ochocki wybrał się do Petersburga, Rzecki brał udział w Wiośnie Ludów na Węgrzech, a główny bohater Wokulski podróżował do wielu miejsc.


“I tu dopiero Wokulski poznawał właściwe życie Paryża. 

W ciągu tych wędrówek wchodził na wieże: St. Jacques, Nôtre-Dame i Panteonu, wjeżdżał windą na Trocadero, zstępował do ścieków paryskich i do ozdobionych trupimi głowami katakumb, zwiedzał wystawę powszechną, Louvre i Cluny, Lasek Buloński i cmentarze, kawiarnie de la Rotonde, du Grand Balcon i fontanny, szkoły i szpitale, Sorbonę i salę fechtunku, hale i konserwatorium muzyczne, bydłobójnie i teatry, giełdę, Kolumnę Lipcową i wnętrza świątyń. Wszystkie te widoki tworzyły dokoła niego chaos, któremu odpowiadał chaos panujący we własnej duszy.”


5 Comments

  1. Właśnie uświadomiłam sobie , że zawsze lubiłam czytać książki z opisami : przyrody , wyglądu , sytuacji i in. To pomaga rozwijać wyobraźnię . Dlatego nie lubię komunikować się mailowo . Lubię z człowiekiem się spotkać i poznać go . Ciągnie mnie do miejsc , które chciałabym zobaczyć . Część widziałam ale dużo jeszcze przede mną . I cieszę się z tego . Dziękuję za Twojego bloga i pozdrawiam serdecznie .

  2. Ja tez jestem fanka bloga i wszystkie ksiazki przeczyłałam od pierwszej do ostaniej strony. Opisy z pustyni i puszczy pokazały mi tereny pustynne i odwagę Stasia ,gdy stanąl w obronie wiary i pozniej ich podroz przez sawanne. Sonety krymskie opisuja piękno krymu i zal poety za opuszczonym miejscem rodzinnym. Piekny post dziękuje

  3. Post ciekawy, jednak uważam, że lektury szkolne powinny być bardzo mocno zrewidowane. Większość z nich nie ma absolutnie żadnego pożytku, oprócz rozpamiętywania wielkich, polskich pisarzy. A jest tyle współczesnych dzieł, które zmieniają światopoglądy i są must have! Chociażby nasza kochana Tokarczuk!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*